Jikishin Kageryu Kenjutsu Staroveké umenie Samurajov

Autor: Anastazia Turcsanyi | 12.8.2017 o 15:23 | Karma článku: 3,70 | Prečítané:  482x

V Maďarsku žije vnuk posledného samuraja Suzuki Kimiyoshi Sensei. XVII. Veľmajster Jikishin Kageryu Kenjutsu a 6. danový majster Goju-ryu karate.

Japonsko. Prvá vec čo napadne slováka je sushi, geisha, kimono, samurai. Možno doplnia Fuji horu a už som sa stretla s niektorými ktorí spomenuli aj Sakuru (japonský kvet čerešní).

 

Na začiatok kúsok pravdy k vedomostiam o japonsku. 

Sushi(寿司) v starovekej japončine znamená: To je kyslé. Dnešné Sushi sa už vôbec nepodobá na pravé sushi. Pôvodne konzumovali len rybu lebo ryžu používali len na konzerváciu rýb kvasením. Dnešné sushi vymyslel Hanaja Johei (1799-1858) koncom obdobia Edo(江戸時代edojidai), ktorý začal predávať v stánkoch ako rýchle občerstvenie, kúsok ryby umiestnené na rolke ryže, mal to hotové za pár sekúnd. 

Suši je tradicionálna japonská delikatesa, ale ste na omyle keď si myslíte že suši jedia japonci ako každodenný pokrm. Suši je slávnostné jedlo, tak ako u nás na Vianoce kapustnica, vyprážané mäso so zemiakovým šalátom, tak v japonsku jedia pri príležitostiach suši.

 

Ďalší symbol japonska pre Európana je Geiša každý si myslí, že sú to kurtyzánky. Aj to je omyl. Je pravda, že prvá Geiša pochádza z nevestinca, ale pozdejšie Geiše už nie. Sú to umelkyne, spoločnice. Ovládajú umenie tanca, spevu, hudby, a filozofickú konverzáciu. Skutočná geiša je dobrý rečník, musí sa rozumieť do mužských záležitostí, musí sa vedieť správať slušne, naučiť sa pokoru. Jej prioritou je múdrosť a krása. Dnešné Geiše už sa povinne učia anglicky aby mohli sprevádzať aj cudzincov. Keď povedia geiša u každého v hlave sa objaví žena oblečená v kimone, ktorá má bielu tvár, a červené pery, vlasy má vyčesané do bokov a ozdobené rôznymi sponami. Je to omyl to ešte nie je Geiša. Oni sa volajú Maiko. Sú to učenice na geišu. Čím staršia je Maiko tým má menej farebný odev aj menej zafarbenú tvár. Keď dosiahnu 21. rok života z Maiko sa stane Geiko a následne po ceremónii a po strate panenstva sa stanú Geišami. Ženami spoločníčkami. Oni už nemajú zafarbenú tvár a nosia len obyčajné kimono. O geišách by sa dalo napísať oveľa viac ale článok je teraz o bojovom umení samurajov.

 

Hlavné bojové umenie samurajov bolo Kenjutsu. Umenie Šermu mečom. Táto technika sprevádzala život samuraja. Existovali rôzne typy šermu ale teraz je článok o jednom konkrétnom type o škole tieňa. Ktorý sa môžu učiť v Maďarsku milovníci bojových umení. Na slovensku kenjutsu si mohli vyskúšať len v Seredi. Milan Jóža bol jediným slovenským študentom Kenjutsu u senseia Kimiyoshi Suzukiho. Dostal 1. dan čo mu umožnilo založiť si vlastné tréningové centrum. Bohužiaľ už nie sú tréningy Kenjutsu dostupné ani v Seredi. Kenjutsu sa trénuje Bokkenom je to drevená kópia Katany (japonského dlhého meča). V kenjutsu cvičenia sa zameriavajú na bránenie sa priamym silným úderom. Využíva sa technika postoja, pohybov, Cvičenie nazývané Happoido (rez do 8-ich strán). Inazuma (blesk) je cvičenie na rýchlu reakciu obrany a útočenia. Používajú sa údery z plnej sily. Na tréningoch niektoré bokkeny sa zlomia, preto ho oblepujú izolepou aby sa zabránilo úrazu. Nie sila ale technika je prvoradá kde je správna technika, tam je aj sila väčšia. Tréningy sú vo dvojiciach, kde si vymieňajú roly obrancov a útočníkov. Toto bojové umenie do Maďarska sa dostalo pomocou vnuka posledného samuraja. Kimiyoshi Suzukiho, ktorý v roku 1992 spoznal svoju maďarskú ženu a žijú do dnes v Péči. Suzuki Kimiyoshi sa narodil 1.-ho januára 1934 v Tokiu. V terajšom japonsku skoro každý ovládal nejaké bojové umenie, nebolo to povinné ale kto neovládal žiadne bojové umenie sa bral za slabého, chorého. Najprv sa učil Judo so svojim starším bratom, keď mal 5 rokov u Yokokawa senseia spoznal Jikishin Kage Ryu Kenjutsu ktorý do dnes ovláda a učí. Počas svetovej vojny v japonsku boli zakázané všetky bojové umenia, a musel ukončiť štúdium všetkých bojových umení ktoré ovládal. Po vojne sa vrátil najprv k Judo ktoré bolo obzvlášť obľúbené. Ako stredoškolák sa začal učiť karate a počas vysokoškolských štúdií sa pridal do Goju-ryu karate klubu. V roku 1959 začal pracovať ako fotograf na žiadosť svojho otca. V tej dobe sa začal zaujímať aj o Aikido ale nezložil skúšky. V roku 1968 sa stretol prvýkrát s maďarskými umelcami a na ich žiadosť šiel najprv do Budapešti a pozdejšie do Péči, kde sa stretol so svojou manželkou. V roku 1992 sa do Péči nasťahoval na trvalo. Ešte v tom roku organizovali japonské kultúrne predstavenie kde Kimiyoshi sensei so svojimi japonskými kamarátmi predstavil bojové umenia. Toto predstavenie sa tak zapáčilo okoliu že najprv k nemu domov chodili študenti a na rok na to bol nútený otvoriť svoj prvý klub bojových umení. Najprv Goju -ryu karate učil a pozdejšie na žiadosť študenta v roku 1998 začal učiť aj Kenjutsu. Dnes vďaka nemu a jeho študentom je Jikishin Kage ryu Kenjutsu dostupné skoro v celom maďarsku. Škoda že na slovensku nie.

 

Suzuki Kimiyoshi sensei má 83 rokov má viac operácií za sebou ale ešte do dnes učí a predvádza Kenjutsu na seminároch a učí svojich študentov. Vo svojom byte má vlastnú tréningovú miestnosť kde zvykol držať súkromné hodiny Kenjutsu už pre trénerov. V jeho majetku je 300 ročný krátky meč (wakizashi) z roku 1600.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?