960 ročný Budapešťský kostol ktorý je v dvoch štýloch stavaný

Autor: Anastazia Turcsanyi | 12.8.2017 o 23:05 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  590x

 Keď pôjdete do Budapešti, určite nevynechajte prehliadku tohoto kostola na brehu Dunaja, ktorý keby vedel rozprávať porozprával by celé dejiny vzniku Maďarska. Ale aj obdobie Rímskej ríše.

Pri potuľkách po Budapešti určite ste počuli o Námestí Hrdinov, (Hosok tere), o muzeách, počuli ste aj o hrade, či Séčeniho reťazovom moste (Lánc-híd), ktorý spája historickú časť Budína s Pešťou.

Poznáte aj Baziliku alebo Kostol Matiáša na Gellért hore. Tieto miesta sú popísané aj v príručných knihách o Budapešti. No tento kostol na brehu Dunaja v Pešti pri nohách Alžbetinho mosta nepoznajú ani obyvatelia Budapešti. Vidia z autobusu kostol ale jeho príbeh nepoznajú. Jeden katolický kostol stavaný v období Baroku.

 

Tento pomerne malý kostolík si už užil svoje. Zbombardovanie, prestavanie, zbúranie a stráži aj pozostatky svätého muža ktorý podľa legendy pomohol zohnať maďarskú korunu prvému kráľovy Uhorska Štefanovy I.-mu.

 

Volá sa len Vnútromestský kostol. Alebo Vnútromestská Farnosť (Belvárosi Plébániatemplom)

 

Základy kostola siahajú až do obdobia Rímskej Ríše do 2. storočia a nazývali ho Contra Aquincum bola to pevnosť s hrubými stenami na ochranu mesta od eraviskov (keltský kmeň, ktorý žil v severozápadnom Maďarsku a aj v okolí Gellertovej hori postavili aj oppidum( opevnené stredisko). Na jeho základy začali niekedy v stredoveku v románskom štýle staviať predkostol, kde v roku 1046 bol pochovaný biskup svätý Gerard (Gellért *982-1046) ktorý zahynul mučeníckou smrťou počas povstania v Uhorsku. Gellertova hora bola pomenovaná po ňom, keďže podľa legendy z tejto hory bol v oklincovanom sude zhodený dole z tejto hory.

V 14. storočí s podporou kráľa Žigmunda Luxemburského (1368-1437) bol prestavaný v Gotickom štýle. Počas kraľovania kráľa Mateja boli pristavané dve ďalšie bočné lode. Kým turci vládli v Budapešti sa kostol využíval ako Mešita, ako pamiatka na toto obdobie ostal jeden mihráb (výklenok v strede steny mešity orientovaný smerom k Mekke slúžil na modlitby.)

Po veľkom ohni (ale údajne to bola guľka z dela) v roku 1723 ostala nedotknutá len zadná časť s oltárom, preto sa predná časť prestavala v rokoch 1725-1739 v Barokovom štýle. Tak je aj zvonka aj zvnútra vidieť dve rôzne obdobia. Zadná časť s oltárom je v Gotickom štýle, predná časť a vchod Barokovom štýle.

 

Do oltára je vsadená časť stehennej kosti Svätého Gerarda.

Ako zaujímavosť v tomto kostole držali v roku 1211 zásnuby 4 ročnej princezny, pozdejšie Svätej Alžbety s Turingským Grófom Hermanom.

 

V roku 2011 kostol prešiel rekonštrukciou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?